W przyszłym roku – 2020 – podatnicy będą mieli indywidualne mikrorachunki

07-08-2019
Od nowego roku każdy podatnik, czyli “Kowalski” i płatnik, czyli przedsiębiorca, będzie miał indywidualny mikrorachunek podatkowowy, dedykowany do wpłat odpowiednich danin – zapowiada minister finansów Marian Banaś. Według szefa resortu, mikrorachunki pozwolą na szybsze rozliczenia wpłat.

Minister wyjaśnił, że mikrorachunek podatkowy na który będą kierowane wpłaty z kluczowych podatków takich jak: CIT, PIT oraz VAT, będzie zawierał PESEL lub NIP i będzie można go uzyskać na stronie www.podatki.gov.pl oraz w każdym urzędzie skarbowym. Stare rachunki urzędów skarbowych, dedykowane do wpłat PIT, CIT i VAT zostaną zamknięte 31 grudnia 2019 r.

– Najważniejszą korzyścią dla podatnika jest posiadanie jednego indywidualnego mikrorachunku do wpłat kluczowych podatków i to bez względu na zmianę miejsca zamieszkania lub prowadzenia działalności. Posiadanie jednego mikrorachunku, to też mniej błędów wynikających z niepoprawnego podania danych podczas realizacji przelewu. Poprzez szybką identyfikację wpłaty podatkowej będzie ona niezwłocznie rozliczona co przełoży się np. na uzyskanie „od ręki” zaświadczenia o niezaleganiu w płatności podatków.

Według ministra indywidualne mikrorachunki podatkowe będą aktywne od 1 stycznia 2020 roku i będą obsługiwane przez Narodowy Bank Polski.