Trzech Króli będzie dniem wolnym

Trzy z czterech klubów parlamentarnych (PO, PiS i PSL) zgadzają się na to, by 6 stycznia, czyli święto Trzech Króli, był dniem wolnym od pracy. Pracodawcy konsekwentnie krytykują ten projekt.
Taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu pracy i niektórych innych ustaw. Wszystko wskazuje na to, że posłowie uchwalą go na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejmu. W efekcie pracownicy zyskają dodatkowy (już trzynasty) dzień świąteczny w roku. Stracą jednak inny przywilej. Jeśli którekolwiek święto wypadnie w sobotę lub inny dzień wolny od pracy, firma nie będzie już musiała w zamian oddawać pracownikom dnia wolnego w innym terminie (tak jak obecnie). Przepis ten będzie miał zastosowanie już pierwszego dnia obowiązywania ustawy, bo 1 stycznia 2011 r. wypada w sobotę.
Organizacje pracodawców po raz kolejny protestują przeciwko temu projektowi. – Zdecydowanie sprzeciwiamy się ustanowieniu dnia wolnego od pracy w Święto Trzech Króli. W sytuacji słabego wzrostu gospodarczego i ogromnego deficytu finansów publicznych wprowadzanie rozwiązań ograniczających działalność gospodarczą i wpływy budżetowe jest szkodliwe – czytamy w oświadczeniu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
Lewiatan zdecydowanie negatywnie ocenia projekt przede wszystkim ze względu na skutki ekonomiczne dla polskich przedsiębiorstw. Uważamy, że w obecnych warunkach nie możemy pozwolić sobie na ograniczanie czasu pracy i zmniejszanie konkurencyjności naszej gospodarki. Dlatego, kierując się względami rynkowymi apelujemy do Posłów o odrzucenie przepisu wprowadzającego kolejny dzień świąteczny.
Autorzy opinii przypominają też, że w zdecydowanej większości krajów europejskich (19 z 27) Dzień Trzech Króli nie jest wolny od pracy.
Krzysztof Sobczak
Artykuł pochodzi z serwisu: http://www.LEX.pl
Data publikacji: 22 września 2010 r.