Obniżka podatków – sposób na zwalczanie szarej strefy

Najlepszym sposobem na walkę z szarą strefą jest obniżanie podatków – powiedział radca generalny w Ministerstwie Finansów Ludwik Kotecki podczas debaty z przedstawicielami przedsiębiorców.
Sporo uwagi na ósmym już spotkaniu w ramach cyklu „Nowe otwarcie. Strona rządowa – pracodawcy”, którego gospodarzem byli Pracodawcy RP poświęcono szarej strefie i sposobom, jak należy z nią walczyć.
Najlepszym sposobem na walkę z szarą strefą jest obniżanie podatków. Najpierw jednak trzeba obniżyć dług publiczny. Jeśli do tego dojdzie, pojawią się możliwości działań pod kątem obniżania podatków – stwierdził Kotecki.
Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski podkreślił, że środowisko pracodawców zdaje sobie sprawę z konieczności podwyżki stawki VAT. – Problem tkwi w tym, że w dalszym ciągu istnieją przepisy ograniczające płynność finansową, np. czas zwrotu VAT – powiedział prezydent Malinowski i dodał: – Trzeba pamiętać, że nasze przedsiębiorstwa są słabe. To przecież głównie mikroporzedsiębiorstwa, które przy jakiekolwiek zatorach płatniczych od razu mają duże kłopoty.
Andrzej Malinowski przypomniał, że np. w Niemczech jest odroczenie płatności VAT oraz podał przykład akcyzy na tytoń – jej podniesienie doprowadziło do wzrostu przemytu i szarej strefy.
Opracowanie: Jolanta Mazur, RPE WKP
Źródło: www.mf.gov.pl, stan z dnia 21 czerwca 2012 r.
Data publikacji: 21 czerwca 2012 r.