MF: w październiku rusza loteria paragonowa

Już 1 października 2015 r. rusza nowatorska w naszym kraju loteria – Narodowa Loteria Paragonowa, która ma zachęcać do wydawania i brania paragonów fiskalnych i tym samym uświadomić Polakom, jak dużą rolę pełnią w uczciwym obrocie gospodarczym.
Loteria to kolejna z akcji edukacyjnych Ministerstwa Finansów. Celem jej przeprowadzenia jest zwiększenie stopnia przestrzegania przepisów prawa, zmniejszenie szarej strefy i nieewidencjonowanych obrotów oraz podniesienie poziomu świadomości społeczeństwa o korzyściach płynących z posiadania paragonu zarówno w sferze praw konsumenckich, jak i w sferze tworzenia warunków uczciwej konkurencji.
„Dzisiaj tylko 7 proc. z nas przy zakupie towarów i zaledwie 5 proc. przy zakupie usług, w sytuacji kiedy nie otrzymuje paragonu – upomina się o niego. To zdecydowanie za mało i to chcemy zmienić. Wierzymy, że pozytywne skutki akcji będziemy odczuwać przez lata. Doświadczenia innych krajów, które wcześniej zorganizowały narodową loterię, np. Słowacji czy Portugalii, pokazują, że obywatele podchodzą do tego pomysłu z życzliwym zainteresowaniem. Zakładamy, że nasza akcja także spodoba się Polakom” – stwierdziła wiceminister finansów, pełnomocnik rządu ds. informacji i edukacji finansowej Izabela Leszczyna.
Loteria przewidziana jest na 12 miesięcy. Każdy, kto skończył 18 lat, będzie mógł wziąć w niej udział, rejestrując na specjalnej stronie internetowej paragon fiskalny wystawiony na kwotę co najmniej 10 zł. Losowanie nagród planowane jest raz w miesiącu. Co miesiąc do wygrania będzie nagroda główna – samochód osobowy Opel Astra oraz notebooki i tablety. Przewidziano też tablety dla przedsiębiorców, którzy wystawili zwycięski paragon premiowany nagrodą główną. Dodatkowo raz na kwartał odbędzie się losowanie spośród paragonów pochodzących z premiowanej branży. Nagrodami specjalnymi w tych losowaniach będą Ople Insignia.
Opracowanie: Jolanta Mazur, RPE WK
Źródło: www.mf.gov.pl, stan z dnia 25 września 2015 r.
Data publikacji: 25 września 2015 r.

powrót