Dzięki CEIDG firmę można założyć nie wychodząc z domu

Dzięki działającej od 1 lipca 2011 r. Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej firmę można założyć online bez wychodzenia z domu i jest to czynność całkowicie wolna od opłat. Jak poinformował resort gospodarki, obecnie w bazie CEIDG znajduje się ponad 2 mln aktywnych wpisów.
Jednym z głównych celów Projektu CEIDG, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, było stworzenie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (www.firma.gov.pl), która stała się elektronicznym rejestrem przedsiębiorców, będących osobami fizycznymi, działających na terenie Polski – wyjaśnia Ministerstwo Gospodarki.
Dzięki CEIDG obecni i przyszli przedsiębiorcy – osoby fizyczne – mogą bez wychodzenia z domu – drogą elektroniczną założyć, zawiesić, wznowić, dokonać zmian (np. adresu firmy) lub zakończyć działalność gospodarczą. Możliwość taką mają również ich pełnomocnicy.
Kolejnym produktem Projektu CEIDG jest również Pojedynczy Punkt Kontaktowy ePK (www.biznes.gov.pl). Znajdują się na nim poradniki i opisy procedur wymaganych przy podejmowaniu, wykonywaniu, zawieszaniu lub zakończeniu działalności gospodarczej w Polsce, a także zasady świadczenia usług w Unii Europejskiej oraz informacje na temat uznawania kwalifikacji zawodowych. Na stronie ePK udostępniane są dane instytucji publicznych, materiały informacyjne oraz bezpłatne szkolenia e-learningowe (Akademia ePK). Wszelkie pytania dotyczące podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej można kierować do konsultantów Centrum Pomocy ePK. Pod tym adresem dostępna jest również baza najczęściej zadawanych pytań.
Opracowanie: Katarzyna Bogucka, RPE WK
Źródło: www.mg.gov.pl, stan z dnia 6 listopada 2015 r.
Data publikacji: 6 listopada 2015 r.