Obniżenie stawki podatku dochodowego od osób prawnych dla małych podatników do 15 proc. jest jednym z priorytetów podatkowych, zawartych w exposé Prezesa Rady Ministrów. Planuje się, iż zmiany w tym zakresie zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. – wyjaśnił Minister Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 188.
W odpowiedzi na interpelację resort finansów przedstawił swoje plany w zakresie obniżenia stawki podatku dochodowego od osób prawnych dla podatników mających obrót roczny do 1,2 mln euro oraz ulgi dla przedsiębiorców wprowadzających polskie technologie.
W kwestii dotyczącej ulgi dla przedsiębiorców wprowadzających polskie technologie już od 1 stycznia 2016 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzone zostały regulacje dotyczące ulgi związanej z działalnością badawczo-rozwojową, na mocy ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności (Dz. U. poz. 1767).
Nowe rozwiązania promują dokonywanie przez podatników wydatków na badania i rozwój (B+R) niezależnie od tego, iż mogą być one kwalifikowane do podatkowych kosztów uzyskania przychodów.
Jak wyjaśnił resort finansów, w szczególności, wyższa wartość ulgi (20 proc.) dotyczy grupy mikro-, małych oraz średnich przedsiębiorców. W przypadku dużych przedsiębiorców ulga wynosi 10 proc. wartości wydatków kwalifikowanych. Natomiast w przypadku wydatków związanych z wydatkami kwalifikowanymi w postaci wynagrodzeń pracowników prowadzących działalność B+R, ulga wynosi 30 proc., niezależnie od rozmiaru przedsiębiorstwa podatnika.
W zakresie planowanych zmian w CIT Minister poinformował, że szczegóły projektu ustawy wraz z uzasadnieniem zostaną przedstawione zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi postępowania legislacyjnego. Planuje się, iż zmiany w tym zakresie zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.
Opracowanie: Katarzyna Bogucka, RPE WK
Źródło: www.sejm.gov.pl, stan z dnia 2 lutego 2016 r.
Data publikacji: 2 lutego 2016 r.