11 maja przypada Dzień Doradcy Podatkowego. – Do największych wyzwań długoterminowych należy obecnie rozwój sztucznej inteligencji, zaś celem na najbliższe miesiące jest jak najlepsze poprawienie systemu prawa podatkowego dzięki inicjatywie SprawdzaMy – wskazuje Andrzej Ladziński, szef Krajowej Rady Doradztwa Podatkowego. Doradcy biorą udział nie tylko w pracach deregulacyjnych, ale zgłaszają też poprawki do projektu nowej ustawy o doradztwie podatkowym i przedstawiają projekt ulgi na bezpieczeństwo.
Doradcy podatkowi obchodzą swoje święto 11 maja dla upamiętnienia dnia, w którym w 2001 r. opublikowano ustawę zobowiązującą ministra finansów do zwołania pierwszego Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych. Sam zawód istniał już wcześniej, a w tym roku obchodzi 29. urodziny. Od 1997 r. obowiązuje ustawa z 5 lipca 1996 r., ustanawiająca doradztwo podatkowe jako zawód zaufania publicznego.
Kim jest doradca podatkowy i w czym może pomóc
Jak przypomina Krajowa Izba Doradców Podatkowych, doradca podatkowy to zawód zaufania publicznego powołany ustawą o doradztwie podatkowym z 5 lipca 1996r. Warunkiem wykonywania tego zawodu jest posiadanie wysokich kwalifikacji – wyższego wykształcenia, wiedzy specjalistycznej, a także doświadczenia z zakresu szeroko rozumianego prawa finansowego i innych dziedzin prawa. Musi też być nieskazitelnego charakteru a swoim postępowaniem dawać rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu.
Ustawa korporacyjna każe też doradcom stale podnosić kwalifikacje poprzez udział w konferencjach, seminariach i szkoleniach. W odróżnieniu od księgowego, doradca podatkowy skupia się przede wszystkim na kwestiach związanych z prawem podatkowym i udzielaniu porad podatkowych, natomiast księgowy odpowiada za prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz rozliczanie podatków.
Aby zostać doradcą podatkowym trzeba:
- zdać egzamin na doradcę podatkowego (część ustną i pisemną),
- odbyć 6-miesięczną praktykę zawodową,
- złożyć wniosek o wpis na listę (nie później niż w okresie 3 lat od zdania egzaminu).
Zakres usług doradcy podatkowego obejmuje:
- udzielanie porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych,
- sporządzanie zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielaniem pomocy w tym zakresie,
- reprezentowanie klientów w postępowaniu przed organami podatkowymi we wszystkich instancjach oraz przed Sądami Administracyjnymi,
- udzielanie porad, opinii i wyjaśnień oraz prowadzenie rozliczeń innych niż podatki – jak należności publicznoprawne,
- doradztwo w zakresie międzynarodowego prawa podatkowego,
- doradztwo i reprezentowanie klientów w zakresie obowiązków wynikających z prawa celnego,
- prowadzenie ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie pomocy w tym zakresie,
- doradztwo w zakresie korzystania z pomocy publicznej dla przedsiębiorców.