Ustawa wprowadza indywidualny rachunek składkowy dla płatników składek. Na taki indywidualny rachunek ma wpływać jedna wpłata na wszystkie należności, tj. składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz na Fundusz Emerytur Pomostowych.
Przypisanie indywidualnego numeru rachunku składkowego konkretnemu płatnikowi ma usprawnić identyfikację wpłat i zapobiegać wpłatom niezidentyfikowanym. Numer indywidualnego rachunku będzie nowym identyfikatorem płatnika składek. Wpłaty będą dokonywane jednym przelewem. Po otrzymaniu składek ZUS będzie rozdysponowywał środki między poszczególne fundusze i ich dysponentów.
Ustawa z 11.05.2017 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw przewiduje także zmiany w zakresie wydawania przez ZUS zaświadczeń o niezaleganiu z wpłatami. Zaświadczenia te oraz decyzje o odmowie wydania zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek wydane przez Zakład w postaci dokumentu elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym będą mogły być wykorzystywane w formie wydruku przez płatnika składek, który je uzyskał.
Zmienią się także zasady zaliczania wpłat dokonywanych przez płatnika składek na koncie – najpierw będą regulowane najstarsze zaległości w składkach.
Z dniem 1 października 2017 r. wejdą w życie przepisy odnoszące się do numeru rachunku składkowego, zakresu ewidencjonowania na koncie płatnika oraz dostosowujące (z zakreślonym terminem do 31 grudnia 2017 r.), które umożliwią działanie w praktyce rozwiązań merytorycznych wchodzących w życie od dnia 1 stycznia 2018 r.
Z dniem 1 stycznia 2018 r. wejdą w życie przepisy stanowiące, iż należności z tytułu składek opłaca się jedną wpłatą na przydzielony przez ZUS numer rachunku składkowego oraz regulacje dotyczące numeru rachunku składkowego dla płatnika składek.
Źródło: www.prezydent.pl, stan z 23.05.2017 r.
Data publikacji: 23 maja 2017 r.