*/?>

Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie zgodnie z planem, czyli 1 lutego i 1 kwietnia 2026 r. W lipcu lub sierpniu br. ustawa wdrażająca KSeF zostanie przedstawiona do podpisu prezydenta – zakłada Ministerstwo Finansów, które obecnie chce się skupić na szkoleniu podatników i apeluje, by nie zostawiać prac na ostatnią chwilę. Eksperci zwracają uwagę, że wiele firm wciąż odkłada ten obowiązek. Wyjaśniają też, co może być dla przedsiębiorców największym wyzwaniem.

– Obligatoryjny KSeF wejdzie w życie zgodnie z planem – 1 lutego i 1 kwietnia 2026 r. Rząd przyjął projekt ustawy 17 czerwca. Zakładamy, że w parlamencie projekt będzie procedowany bardzo szybko, oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad legislacyjnych. W lipcu lub sierpniu br. ustawa wdrażająca KSeF zostanie przedstawiona do podpisu prezydenta. Certyfikację chcemy zacząć przeprowadzać już w listopadzie, czyli trzy miesiące przed startem. W związku z tym, rozporządzenia muszą być wydane jak najszybciej. Gdy już będziemy znali podstawę prawną, łatwiej będzie to zrobić – mówi Marcin Łoboda, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej w rozmowie z Prawo.pl. Jej pełną wersję opublikujemy we wtorek.

Zgodnie z projektem, KSeF zostanie wprowadzony w dwóch etapach:

  • od 1 lutego 2026 r. dla dużych podatników (o wartości sprzedaży za 2024 r. przekraczającej 200 mln zł wraz z podatkiem),
  • od 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców.

W przypadku drobnych przedsiębiorców, których wartości sprzedaży nie przekracza 10 tys. zł miesięcznie, termin zostanie odroczony do 1 stycznia 2027 r.

– Chciałbym podkreślić, że podatnicy powinni zainteresować się tym już teraz, by nie zostawiać wdrożenia KSeF na ostatnią chwilę – zaznacza szef KAS.

 

powrót