FUNDACJA RODZINNA

  • Fundacja rodzinna to forma prawna prowadzenia działalności długo i z nadzieją oczekiwana przez polskie firmy rodzinne, bowiem pierwsze pokolenie przedsiębiorców, którzy z sukcesem prowadzą firmy rodzinne już od lat 80. XX w., albo przeszło na emeryturę, albo rozważa taki krok, a nie zawsze nestor rodu może znaleźć sukcesora zainteresowanego prowadzeniem firmy rodzinnej. Fundacja rodzinna ma stworzyć całkowicie nowe możliwości planowania sukcesyjnego, które doskonale sprawdziły się w wielu krajach.
  • Fundacja rodzinna jest osobą prawną utworzoną w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów. Fundator określa w statucie szczegółowy cel fundacji rodzinnej.
  • Fundacja rodzinna nabywa osobowość prawną z chwilą wpisu do rejestru fundacji rodzinnych.
  • Fundatorem fundacji rodzinnej może być wyłącznie osoba fizyczna (lub osoby fizyczne) posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, która złożyła oświadczenie o ustanowieniu fundacji rodzinnej w akcie założycielskim albo w testamencie (w formie aktu notarialnego). Fundator wnosi do fundacji rodzinnej mienie na pokrycie funduszu założycielskiego o wartości określonej w statucie, nie niższej niż 100 000 zł.
  • Fundator ustala statut. Statut sporządza się w formie aktu notarialnego.
  • Fundacja rodzinna jest rozwiązaniem organizacyjno-prawnym służącym przede wszystkim do gromadzenia rodzinnego majątku i zabezpieczenia go. Sama fundacja rodzinna jako taka nie ma na celu prowadzenia i rozwijania działalności gospodarczej – choć będzie ją prowadzić w celu zaspokajania potrzeb beneficjentów.
  • Fundacja rodzinna jest zwolniona z podatku dochodowego dla niektórych specyficznych rodzajów działalności gospodarczej określonych w ustawie o Fundacji rodzinnej.

Wspieramy naszych Klientów w przeprowadzeniu całego procesu założenia Fundacji rodzinnej a także prowadzenia rachunkowości powstałej już Fundacji.

Powrót