DORADCA INFORMUJE
Opłata od jednorazowych plastikowych opakowań a VAT, PIT i CIT
1 stycznia 2024 r. weszły w życie przepisy wprowadzające opłaty pobierane z tytułu sprzedaży opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje lub żywność.
Resort finansów wyjaśnił m.in., że opłata taka pobierana od użytkownika końcowego jest objęta VAT. Opłata ta stanowi element wynagrodzenia za dostarczony towar (opakowanie, napój bądź żywność), więc zwiększa podstawę opodatkowania VAT z tytułu dokonanej dostawy.
W przypadku dostawy produktu (napoju lub posiłku) w opakowaniu – pobraną opłatę należy opodatkować stawką odpowiadającą temu produktowi, tj. stawką przewidzianą dla sprzedawanego towaru (napoju czy posiłku). W przypadku odrębnej dostawy opakowania, tj. niezależnie od nabycia posiłku lub napoju – VAT pobierany jest według zasad (stawki) właściwych dla nabywanego opakowania (23%). Za odrębną dostawę opakowania nie należy przy tym uznawać sytuacji, w której klient korzystający z usługi restauracyjnej zabiera część spożywanego posiłku w nabytym w tym celu jednorazowym opakowaniu.
W przypadku dostawy towaru w opakowaniu (tzn. kubku lub pojemniku na posiłek) pobraną opłatę należy wykazać na paragonie ze stawką odpowiadającą temu towarowi, czyli stawką przewidzianą dla sprzedawanego napoju bądź posiłku. Pobrana opłata powinna być zaewidencjonowana na kasie rejestrującej wraz z ceną np. napoju lub posiłku. W przypadku dostawy samego opakowania opłatę należy wykazać na paragonie ze stawką odpowiadającą temu opakowaniu, czyli 23%. Nie trzeba wyodrębniać samej kwoty opłaty na paragonie. Analogicznie należy postępować w przypadku wystawiania faktury.
Jak wyjaśniło MF, pobrana opłata nie stanowi dla przedsiębiorcy przychodu ani kosztu uzyskania przychodów.
Chcesz dowiedzieć się więcej o rozliczeniu opłat pobieranych z tytułu sprzedaży opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje lub żywność? Spytaj swojego doradcę.